top of page

Silk & Cashmere

Başarı Hikayesi

SİLK&CASHMERE Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Neşe Tuncer:

“Nebim verimlilik çalışmaları sayesinde yurtdışı mağazalarımızın ve bayilerimizin stok takibini hayal ettiğimiz gibi gerçekleştirebiliyoruz.”

Fabeks 1992 yılında kurulmuş, ilk mağazasını Zürih de açmış bir firmadır. Türkiye’de 26, yurtdışında dört mağaza olmak üzere 30 Silk&Cashmere mağazamız bulunmaktadır. Bunu yanı sıra; toptan ticaretimizi Dünya’da 200 satış noktasında ve 26 ülkede sürdürmekteyiz. Silk&Cashmere olarak 1998 yılında ilk e-ticaret yapan firmalardan biriyiz. Son dört yılda ise hem internet sitesine hem de e-ticaret operasyonlarına ağırlık verdik.

2014 yılında Nebim Winner’dan Nebim V3’e geçtik. Nebim V3’e geçiş, bizim için beklentilerimizin çok olduğu bir projeydi. Nebim proje ekibinin yol göstermesiyle oldukça kısa bir sürede bu geçişi tamamladık. Geçiş sonrası en önemli konu; oluşturulan kurgunun gerçekten şirketin bütün süreçlerini tanımlayıp tanımladığını fark etmekti. Bu nokta da verimlilik çalışmaları önem kazandı.

Nebim V3’ü kullanmaya başladıktan sonra; çeşitli departmanlardaki arkadaşlarımızın kullanım esnasında yaşadıkları zorluklar olsun, bazı işlemleri yapabilme yetkinliklerini arttırma konusunda olsun verimlilik çalışmaları bizler için projenin en önemli kısımlarından oldu. Çünkü projenin geçtik, mağazalarımızı geçirdik ile bitmediğini görmüş olduk. Biz Silk&Cashmere olarak, ilk verimlilik çalışmalarını projeye geçtikten altı ay sonra yaptık. İlk önce aşama aşama hangi alanlarda iyileştirmeler yapabiliriz diye anket üzerinden hayallerimizi Nebim verimlilik ekibine anlattık. Zorlukları da söyledik, neleri iyi yapabildiğimizi de söyledik.

Verimlilik çalışmaları ile birlikte; ilk önce iş ortağı yapımızı tekrar kurduk. Çünkü biz yurtdışındaki mağazalarımızın ve bayilerimizin takiplerini de Nebim V3 üzerinden hayal ettiğimiz şekilde yapmak istiyorduk. Bu süreçte en çok desteği iş zekası ekibinden gördük. Çünkü değerlendirmek istediğimiz alanlarda bize yardımcı olacak raporları nasıl alabileceğimizi hem bize raporları kurarak, hem de sonrasında hangi alanları, nasıl kullanabileceğimizi göstererek yardımcı oldular. Böylece karar verme hızımızı da arttırmış olduk.

Maliyetlendirme kısmında da bize çok destek verdiler. Ürün yönetimi, firma olarak en önem verdiğimiz konulardan birisidir. Verimlilik çalışmaları ile ürün yönetimi ile ilgili raporları yapabildik ve ekranları geliştirdik. e-Ticaret kısmında ürün bilgilerinin sadece Türkçe değil yurtdışında da Silk&Cahsmere kullananlara ulaşabilmek için çeşitli dillerde web sayfamıza aktarılmasını sağladık. Sabit kıymet ve amortisman hesaplarımızı Nebim V3 ile takip etmeye başladık.Bunlar dışında yeni projelerimiz de var. Aklımıza gelenleri verimlilik ekibi ile paylaşıyoruz ve onlarla birlikte dönemsel olarak değerlendirerek, daha iyi, daha verimli nasıl düzenleyebiliriz bunları tartışıyoruz.

Şu aralar en iyi satan, en kötü satan, en çok satan raporları üzerinde çalışıyoruz. Buna ek olarak, müşterilerimize daha iyi ulaşabilmek için müşteri raporları üzerinde çalışacağız. Bu çalışmaları da bir kerelik değil sürekli aklımıza gelen bilgileri ekip ile paylaşarak gerçekleştiriyoruz.

bottom of page