top of page

Yargıcı

Başarı Hikayesi

“Yargıcı, Nebim V3 ile Depo ve Lojistik Süreçlerinde Verim Sağladı.”

Modern ve şehirli kadının vazgeçilmezi haline gelen, Emir Yargıcı'nın "travel hard, work harder" felsefesini sürdüren bir marka olan YARGICI; marka oluşum süreçlerini, Nebim V3'ü tercih etme nedenlerini, ERP'ye geçiş dönemlerini, satın alma ve lojistikte Nebim V3 ERP'nin iş süreçlerine sağladığı katkıları bizlerle paylaştı.

Modern ve şehirli kadının vazgeçilmezi YARGICI

Modern ve şehirli kadının vazgeçilmezi haline gelen YARGICI markasının temeli, Emir Yargıcı ve kardeşinin 1978 yılında Osmanbey'de erkek gömleği üzerine açtığı ilk mağaza ile atılır. Türkiye'de hazır giyim sektörünün yeni yeni oluşmaya başladığı o günlerde, Avrupa'da büyük beğeni toplasa da Türkiye'de "sıra dışı" kabul edilen pastel renklerdeki erkek gömlekleri üretmeye başlayan Emir Yargıcı'nın farklı çizgisi, kadın müşterilerin kısa sürede ilgisini çeker. Bu ilgi, 1988 yılında YARGICI mağazalarında ilk kez kadın koleksiyonunun sunulmasıyla daha da artar. 2001 yılından itibaren sadece kadın koleksiyonu tasarlamaya başlayan YARGICI, aynı dönemde "Waterworks" adı altında bir kozmetik koleksiyonunu takipçilerine sunarak, tüketicileri için sadece bir giyim firması değil, onlara bir yaşam tarzı sunacağının da ilk sinyallerini verir.

Rahatlığı, şıklığı ve sadeliği ön plana çıkararak hem ofiste hem de hayatın her alanında kullanabilecek tasarımlarıyla bugün sadık bir müşteri kitlesine sahip olan YARGICI, ürün gamına dekorasyon ve ev aksesuarlarını da ekleyerek, müşterisini her sezon şaşırtmayı başaran bir marka haline gelir.

Emir Yargıcı'nın "travel hard, work harder" felsefesini sürdüren bir marka olarak Nebim V3 ERP'yi tercih ettiniz. Nebim V3'ü tercih etme nedenlerinizden bahseder misiniz?

Daha önce zaten bir Nebim Winner kullanıcısı olarak Nebim ile iş ortaklığımızı yürütüyorduk. Nebim V3'ün gelişen ve büyüyen yapımıza uygun olduğunu görerek Nebim ile yürüttüğümüz çözüm ortaklığımızı bir üst versiyona taşıyarak devam ettirmek istedik.

2012‘de Nebim Winner'dan Nebim V3 ERP'ye geçişinizden bu yana neler değişti?

Her ERP geçiş sürecinde olduğu gibi biz de Nebim V3'e geçerken bir adaptasyon süreci yaşadık. Kullanıcıların firma içindeki bu yeni ERP çözümünü öğrenip adapte olmalarından sonra programı daha da verimli kullanmaya başladık.

Nebim V3 ile birlikte; muhasebe tarafında maliyetler ve raporlar aylık olarak düzenli bir şekilde oluşmaya başladı. Bütün satış ve muhasebe verilerini Nebim V3 ERP'den ve Nebim V3'ün veri ambarından alarak düzenli olarak raporlar oluşturuyoruz ve detaylı analizler yaparak iş süreçlerimizi daha sağlıklı yürütebiliyoruz.

Yine Nebim V3 sayesinde; indirim dönemlerinde ve dönemsel olarak gerçekleştirdiğimiz indirim kampanyaları, mağazalarda hızla uygulanmaya başladı. Nebim V3'ün gelişmiş kampanya modülü sayesinde belirlediğimiz indirim kampanyalarını mağazalarımızda rahatlıkla uygulayabiliyoruz.

Satın alma ve lojistik süreçlerinizde Nebim V3'ten nasıl yararlanıyorsunuz?

Öncelikle, yurtiçi ve yurtdışı satın alımlarında Nebim V3 üzerinden ürünlerin siparişleri oluşturuluyor. Bu siparişler, Nebim V3'ün Tedarikçi Ön Sevk Bildirimi (Advanced Shipping Notice - ASN) desteği sayesinde ASN fişine dönüştürülüyor ve lojistik firmasına mal kabul iş emri olarak gönderiliyor.

Nebim V3'ün ASN desteği bizim için önemli, çünkü lojistik operasyonlarımızı Ekol Lojistik işbirliği ile yönetiyoruz ve Ekol Lojistik'in sistemini Nebim V3 ERP ile entegre ederek çalışıyoruz.

ASN süreci, lojistik entegrasyonunun olmazsa olmazıdır. Lojistik firmalara mal kabul iş emri bu belge ile verilir. Bu sayede, tedarikçiden gelecek ürünün depoya ulaşmadan önce SKU bazında verilen siparişe entegre şekilde girilmesi, deponun gelecek üründen haberdar olması ve iş gücü, yer ayırma vs. süreçlerinde buna göre organize olması sağlanır.

ASN dosyası, ASN onayının verilmesi ile birlikte, Ekol Lojistik firmasının sistemine aktarılıyor. Ekol; daha sonra kendi sistemlerinde bu dosyayı el terminalinde açarak mal kabul işlemini yapıyor. Bu işlemden sonra, Ekol tarafından bize gelen dosya ile Nebim V3'te irsaliyemiz oluşuyor. Muhasebe tarafına düşen bu irsaliyenin faturaya dönüştürülmesiyle Nebim V3 üzerinden satın alma işlemi tamamlanmış oluyor.

Sürecin baştan sona Nebim V3 ERP üzerinde yürütülmesi ise departmanlar arası iletişimi kuvvetlendiriyor. İthalat dosya numarasına bağlı olarak akreditif no, millileştirme tarihi, konteyner numarası gibi detay bilgilerin yazılabilmesi özelliği ile de ithalat süreci takibini de desteklemiş oluyor.

Ekol Lojistik ile yapılan entegrasyonu, Ocak 2014'te web service tabanlı bir entegrasyon modeline dönüştürdük. Bu sayede Yargıcı'daki Nebim V3 ERP ve Ekol Lojistik'in sistemleri arasındaki veri akışı daha da sağlıklı yürümeye başladı.

Mağazalarınızda eksik ürünleri tamamlama sürecinde Nebim V3'ün rolü nedir?

Mağazalarımızda büyük depolarımız olmadığı için satılan ürünün zamanında tamamlanarak yerine konması bizim için çok büyük önem taşıyor. Nebim V3 sayesinde; depodaki ürünlerimizi mağazalarımıza ulaştırmakta daha hızlı ve daha sağlıklı bir sürece kavuştuk. Her gece, gün içinde yapılan satışlar belirlediğimiz kurallar dahilinde değerlendirilerek eksilen ürünler otomatik olarak Ekol'ün sistemine aktarılıyor ve ürünler ertesi gün İstanbul içindeki ve tüm Türkiye'deki mağazalardaki yerlerini alıyor.

bottom of page